flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

 

ІСТОРІЯ

ЖОВТНЕВОГО РАЙОННОГО СУДУ м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА


 

Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська, який входить до складу системи судів загальної юрисдикції розташований на території Жовтневого району м. Дніпропетровська.

У серпні 1935 року Дніпропетровський обком Комуністичної партії (більшовиків) України та облвиконком приймають рішення про створення у м. Дніпропетровськ Жовтневого району за рахунок розукрупнення Кіровського та Красногвардійського районів. 15 березня 1936 року це рішення затверджується Президією Центрального Виконавчого Комітету УРСР.

Новостворений район зайняв територію нагірної частини міста, де розміщувалось:

- 9 вищих учбових закладів (держуніверситет, гірничий інститут, інститут інженерів залізничного транспорту, хіміко-технологічний інститут, металургійний інститут, медичний інститут, будівельний інститут, сільськогосподарський інститут, фармацевтичний інститут);

- 6 науково-дослідних інститутів (чорної металургії, трубний, інститут епідеміології, мікробіології та гігієни, проектно-дослідний інститут залізничного транспорту, проектний інститут “Дніпрогіпрошахт”, інститут зернового господарства);

- 3 технікуми (зварювальний, будівельний, фізичної культури);

- 3 училища (художнє, театральне, музичне);

- 23 школи;

- 4 підприємства легкої промисловості (швейна фабрика ім. Володарського, 9-а взуттєва фабрика, швейна фабрика № 2 ім. Хатаєвича, хлібозавод № 5);

- 20 артілей (“Точний механік”, “Культура”, “Червоний коваль”, Спартак”, “Харчовик” та інші).

На території новоствореного району функціонувало також чимало закладів культури: історичний музей ім. О. Поля, ім. Д.І. Яворницького), художній музей ім. Бродського, музей революції, музей атеїзму, обласна філармонія, Будинок вчених,  центральний парк культури ім. Т.Г. Шевченка.

Нелегкі випробування випали на долю трудящихся Жовтневого району в роки Великої Вітчизняної війни.

Уже 30 липня 1941р. у Федосіївських казармах почало діяти Дніпропетровське артилерійське училище, курсантами якого стали студенти вищих учбових закладів. У серпні цього ж року курсанти разом з іншими військовими  частинами  мужньо захищали  місто від фашистських загарбників.

У районі проводиться велика організаційна робота по мобілізації громадян на відсіч ворогові. Так, за постановою бюро Жовтневого райкому КП(б)У було створено загін народного ополчення, члени якого навчалися військовій справі, а невдовзі виступили  на захист міста.

У серпні 1941-го створюється партизанський загін з 23 чоловік під командуванням Шахновича, котрий згодом воював у Новомосковському лісі.

На території окупованого міста багато мешканців району вели непримиренну боротьбу з гітлерівцями (штаб-квартири підпільників Кравченко Е.М. та Шепетько Г.Н.). Чималої шкоди завдали фашистам народні месники.  А підпільна група медпрацівників міжрайонної лікарні ім. Мечникова, котру очолював М. Бережний, врятувала багатьох громадян міста від вивезення в Німеччину.

Водночас справжні зразки героїзму продемонстрували тисячі жителів Жовтневого району, що воювали на фронтах Великої Вітчизняної.

У жовтні 1943 року радянські війська 39-ї гвардійської дивізії форсували р. Дніпро біля селища Лоцмансько-Кам'янка, захопили плацдарм і 25 жовтня того ж року визволили район від німецько-фашистських загарбників.

Наслідки війни для району були жахливими. До Німеччини в неволю вивезено багатьох мешканців району, а також історичні та художні цінності. Зі 132 тисяч чоловік, що проживали до війни в районі, після визволення міста від гітлерівців лишилося всього 23 тисячі. Загальні збитки, заподіяні Жовтневому району, становили 600 мільйонів 528 тисяч карбованців.

Відразу після визволення від ворога району розпочалася його активна розбудова.

В жовтні 1943 році  було створено суди першої, другої, третьої, четвертої та п’ятої дільниці Жовтневого району м. Дніпропетровська, які розташовувались за адресами: суд першої дільниці знаходився за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Артема, 4; суд другої дільниці знаходився за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Чернишевського; суд третьої та четвертої дільниці знаходився за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Артема, 17; суд п’ятої дільниці знаходився за адресою: м. Дніпропетровськ, пл. Шевченко.

Під час Великої Вітчизняної війни приймали участь у бойових діях і працівники Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська.

Так, після тяжкого поранення в руку було комісовано рядового Кириченко Т.І. (працював суддею з 1950р.). Під час бойових  дій санінструктором була суддя Сіренко В.Л., а регулювальницею руху військової техніки – Рогова В.І., яка з 1944р. до 1990р.р. працювала в суді секретарем суду та судовим виконавцем.

З грудня 1960р. суди п’яти дільниць було об’єднано в один Жовтневий районний народний суд м. Дніпропетровська, який знаходився за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. К.Лібкнехта, б.6.

До складу суду у різні роки входило тільки 4-5 суддів одночасно: Сіренко, Зубенко, Єршова, Кириченко, Безгінова, Скрипник, Залевська, Барановський, Бондарев, Горбань.

Крім того, одна  із  співробітників апарату суду пропрацювала майже все своє життя в стінах Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська. Так, Павлоцька Євгенія Михайлівна, 22.01.1927р. народження, розпочала свій трудовий шлях у 1945 році в якості секретаря суду першої дільниці Жовтневого району м. Дніпропетровська, потім багато років була секретарем судового засідання та старшим судовим виконавцем. Свою трудову діяльність завершила у віці 80 років у 2007 році, тобто ця видатна жінка віддала  рідному суду 62 роки .

На протязі багатьох років суд очолювали: голова суду Безгінова М.І.  до 1960р.,  голова суду Скрипник  В.М. до 1987р. (при ньому суд переїхав,  на вул. Паторжинського, б.18а,  де  і  знаходиться  по теперішній час). З 1987р. по 2013р. (понад чверть століття) суд очолював Олійник М.В., з 2013р. голова суду Гончаренко В.М.

Олійник Микола Васильович, 11.11.1957р. народження, очолював Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська понад 25 років. 03.07.1987р. його було призначено на посаду голови Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська рішенням Виконавчого комітету Жовтневої районної ради народних депутатів. 14.12.1998р. йому було присвоєно звання “Заслужений юрист України”, останні п’ять років він був головою Державної екзаменаційної комісії Національної гірничої Академії зі спеціальності “правознавство”. Він є автором багатьох наукових робіт та публікацій по кримінальному праву та процесу. Декілька разів був делегатом від суддів Дніпропетровської області на З’їздах суддів України.

Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська є кузнею кадрів для судів України, оскільки за багаторічну історію суду з його стін вийшла талановита еліта  керівників системи судів України. За двадцять п’ять років, досвідченіший керівник, мудрий суддя та просто гарна людина - Микола Васильович Олійник, навчаючи та передаючи безцінний, здобутий з роками практичної праці та наукової діяльності, досвід, виростив не одне покоління суддівської еліти, що може похвалитись займаними керівними посадами в системі судів України. Сам незмінний керівник Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська, заслужений юрист України Олійник М.В., зробивши крок за терени міста, у 2013 році очолив апеляційний суд Чернівецької області з метою реалізації у масштабах області своїх адміністративних якостей та втілення безкінечних ідей направлених на досягнення прозорості та ефективності судової системи.  До вихідців з Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська, окрім інших, відносяться: голова апеляційного суду Автономної Республіки Крим – Чорнобук Валерій Іванович (кандидат юридичних наук); голова Індустріального районного суду м. Дніпропетровська – Кухтін Геннадій Олексійович (заслужений юрист України); голова Кіровського районного суду м. Дніпропетровська – Гончаров Олександр Володимирович (заслужений юрист України); голова Дарницького районного суду м. Києва – Пойда Сергій Миколайович; голова Королевського районного суду м. Житомир - Михайловський Віктор Іванович;   заступник голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду – Коршун Анатолій Олександрович;  заступник голови апеляційного суду Автономної Республіки Крим – Мазниця Андрій Анатолійович;  заступник голови Кіровського районного суду  м. Дніпропетровська – Маймур Фелікс Федорович.   Є також багато інших суддів, які  перейшли  на роботу  до апеляційних судів різних юрисдикцій – Чимбарь Любов Олексіївна, Чоха Любов Василівна, Бараннік Олександр Петрович.

Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська був одним із перших судів Дніпропетровської області який запровадив у своїй діяльності спеціалізацію. Діють кримінальна та цивільна колегії, судді за рік розглядають велику кількість кримінальних, цивільних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення.

Слід відмітити, що обсяг роботи у багато разів перевищує всі нормативи. Однак чітка організація роботи і вивантажений розподіл функціональних обов'язків між співробітниками забезпечує зручний для відвідувачів режим прийому, своєчасність розгляду справ.

В суді функціонує єдина база даних всіх справ та документів, які знаходяться в провадженні суду або зберігаються в архіві та канцеляріях суду. На пошук того чи іншого матеріалу затрачаються мінімальний час, що спрощує роботу з відвідувачами суду.

З 2013р. Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська  визначений  одним  з двох  в Дніпропетровській області “пілотних” судів по формуванню статистичних звітів в автоматичному режимі в програмі Д-3.

Що стосується професійного рівня, то всі працівники апарату суду навчаються у вищих навчальних закладах або вже мають відповідну вищу освіту, а деякі і не одну, проходять курси підвищення кваліфікації, постійно поглиблюють свої знання.

За останні роки Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська поповнився суддями за рахунок талановитих працівників апарату суду - помічників голови суду та суддів : Гончаренко В.М., Пойда С.М., Шелестов К.О., Галічий В.М. 

Слід відзначити внесок в організацію роботи суду помічника голови суду Полякова А.І. (працював з 2009р. по 2013р.), який допомагав голові суду у налагоджені роботи автоматизованої системи документообігу з 2011р.

Помічник голови суду Пойда Андрій Миколайович (працював у суді з 2000р. по 2007р.р.) на сьогоднішній день працює керівником Управління реформування правоохоронних органів та органів юстиції Адміністрації Президента України, а у 2011 році йому присвоєно звання “Заслужений юрист України”.

Інші помічники суддів Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська стали суддями судів різної юрисдикції: Кучма К., Приходченко О., Довбиш Н., Лукинова К., Пилипенко К., Іванченко О.

Серед судів є також кандидат юридичних наук, це молодий та дуже талановитий суддя Шелестов К.О., який розпочинав свою трудову діяльність у 2005р. в якості помічника голови суду, а у 2010р. став суддею цього ж суду.

Суддя Ткаченко Н.В. (розпочинала роботу у цьому ж суді секретарем судового засідання у 1986році) поєднувала роботу судді з викладацькою діяльністю в юридичному ліцеї та університеті, двічі входила до складу Ради суддів Дніпропетровської області.

Щодо таких суддів, як Гончаренко В.М., Шелестов К.О., Мазниця А.А., Антонюк О.А., то вони, взагалі, є авторами законопроектів щодо вдосконалення кримінального та цивільного процесів.

На сьогоднішній день, суд очолює Гончаренко В.М., 02.11.1978р. народження, який весь свій трудовий шлях поєднав з Жовтневим районним судом м. Дніпропетровська. Так, у 1995р. у віці 17 років він прийшов у Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська, спочатку працював кур’єром, з 1998р. помічником голови суду, з 2004р. суддею кримінальної колегії, з 2009р. – заступником голови суду, та 02.07.2013р. рішенням Вищої Ради юстиції його призначено головою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська.

Штатна чисельність суддів в Жовтневому районному суді м. Дніпропетровська на червень 2015р. становить 16 суддів:  – Гончаренко В.М. (голова суду), судді: Антонюк О.А., Ткаченко Н.В., Черновськой Г.В., Шелестов К.О., Башмаков Є.А., Галічий В.М., Трещов В.В., Брага А.В., Демидова С.О., Мельниченко С.П., Федоріщев С.С., Ходаківський М.П., Батманова В.В., Ополинська І.Г., Наумова О.С.

 

Голова Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська

Гончаренко Вадим Миколайович, на посаді судді з 2004р.

 

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська

Антонюк Олександр Андрійович, на посаді судді з 1988р.

 

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська

Ткаченко Наталія Василівна, на  посаді судді з 1994р.

 

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська

Шелестов Кирило Олександрович, на посаді судді з 2010р.

 

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська

Башмаков Євгеній Анатолійович, на посаді судді з 2009 року

 

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська

Галічий Вадим Миколайович, на посаді судді з 2009 року

 

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська

Трещов Вадим Васильович, на посаді судді з 2010 року

 

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська

Брага Артем Володимирович, на посаді судді з 2010 року

 

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська

Демидова Світлана Олександрівна, на посаді судді з 2012р.

 

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська

Мельниченко Сергій Петрович, на посаді судді з 2008 року

 

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська

Федоріщев Сергій Сергійович, на посаді судді з 2009 року

 

Суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська

Ходаківський Максим  Петрович, на посаді судді з 2013 року

 

Керівник апарату Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська:

Ткаченко Лілія Михайлівна

 

Заступник керівника апарату суду:

Бабай Оксана Олександрівна

 

Суд постійно вдосконалює роботу апарату, запроваджуючи сучасні методи керівництва судом з метою створення найбільш сприятливих умов для роботи працівників суду, суддів при здійсненні ними своїх професійних обов’язків  щодо конституційного захисту прав і свобод громадян.

Судді Жовтневого районного суду здійснюють правосуддя на території Жовтневого району м. Дніпропетровська  на засадах верховенства права, забезпечуючи захист гарантованих Конституцією та Законами України прав, свобод та законних інтересів громадян, фізичних та юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.

 

 

Керівник апарату

Жовтневого районного

суду м. Дніпропетровська                                                                                                                    Л.М. Ткаченко