Право кожного на звернення до суду за захистом своїх прав і свобод закріплено в статті 55 Конституції України.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» кожному гарантується право на суд, захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом. Ця норма закону є виконанням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в пункті 1 статті 6 якої закріплено право кожного на справедливий, публічний судовий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безпосереднім судом.
Відповідно до статей 2, 3 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» завданням суду є забезпечення кожному права на справедливий суд при здійсненні правосуддя на засадах верховенства права. Реалізація права на справедливий судовий розгляд передбачає, зокрема, забезпечення доступу до правосуддя. Судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України та законами України. Європейський суд з прав людини трактує доступ до правосуддя як одне з фундаментальних прав людини і громадянина, яке випливає зі змісту права на справедливий, незалежний безсторонній суд, утворений на підставі закону.
Таким чином, при зверненні до суду за захистом свого порушеного права можна посилатися на норми Конвенції, а також рішення Європейського суду з прав людини як правову підставу своїх вимог та заперечень. При судовому розгляді та при прийнятті судових рішень у справі суди зобов’язані враховувати не лише закони та підзаконні акти при прийнятті органами державної влади, а і практику Європейського суду з прав людини та Конвенцію, оскільки це буде сприяти впровадженню принципу верховенства права (стаття 8 Конституції України) при здійсненні судочинства.
З метою забезпечення громадян вільним доступом до правосуддя та отримання інформації, на сайті Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська розміщена вся первинна необхідна інформація для громадян. В приміщенні суду міститься мультимедійний екран де кожен відвідувач суду має можливість ознайомитися зі списком справ призначених до розгляду, кнопка виклику для інвалідів (переговорний пристрій), який розташований на прийнятній для МГН висоті (у т.ч. для інваліда на візку). У суді визначений відповідальний працівник для надання допомоги таким особам. Також приміщення суду оснащене безкоштовним WI-FI, для зручного доступу відвідувачів суду до мережі Інтернет.
В Жовтневому районному суді м. Дніпропетровська щороку проходить «День відкритих дверей» з метою підвищення загального рівня правової культури та вдосконалення системи правової освіти населення, набуття громадянами необхідного рівня правових знань, формування у них поваги до права, а також побудови правового діалогу між судовою владою та суспільством задля покращення доступу до правосуддя.
Учасники мають можливість наглядно ознайомитись із безпосередньою діяльністю колективу місцевого (районного) суду. Зокрема, із практикою надходження та реєстрації в судових інституціях матеріалів кримінальних проваджень та адміністративних справ, прийому від громадян позовних заяв про кимсь порушені їх конституційні права, свободи чи інтереси, процедурами автоматизованого розподілу матеріалів, що надійшли, між суддями для подальшого розгляду, підготовкою майбутніх судових засідань та окремих процесуальних документів.
Важливість, актуальність та доцільність «Дня відкритих дверей» не викликає жодного сумніву, оскільки перебування впродовж кількох годин у стінах судової інституції є у стократ корисніше, аніж десяток теоретичних аудиторних занять із навчальних курсів. І майбутні фахівці в галузі юриспруденції, які планують у майбутньому працювати в підрозділах судової гілки влади, отримують достатньо інформацій та реальні уявлення про почесну та гідну, у той же час напружену та неспокійну багатопрофільну діяльність суддів та працівників апаратів судів, наглядно переконуються, що представникам судочинства потрібно мати ґрунтовні знання, суттєвий фізичний та моральний гарт, що ще з юних літ виховувати в собі обов’язковість та відповідальність за свої рішення, виваженість та толерантність, вміння поповнювати свої знання та працювати в команді.
Суд постійно вдосконалює роботу апарату, запроваджуючи сучасні методи керівництва судом з метою створення найбільш сприятливих умов для роботи працівників суду, суддів при здійсненні ними своїх професійних обов’язків щодо конституційного захисту прав і свобод громадян та вдосконалення роботи суду щодо покращення доступу громадян до правосуддя.
Також, з метою покращення навичок спілкування та роботи з особами із особливими потребами, які звертаються до суду за захистом своїх прав, проводяться відповідні семінари-тренінги для працівників апаратів судів. Судом було проведено опитування громадян щодо того, чи задоволені вони роботою суду та доступністю до правосуддя. За результатами цих опитувань визначені проблемні питання та наразі вживаються заходи із вдосконалення роботи судової установи.